STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 

Camino de Santiago - Spotkanie z Panią Katarzyną Ulmą

 

18.06.2012r. w naszym Gimnazjum odbyło się już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu: „Spotkania z ciekawymi ludźmi” . Tym razem gościliśmy panią Katarzynę Ulmę, która studiowała na Uniwersytecie Wiedeńskim, w Centrum Tłumaczeń, gdzie oprócz języka niemieckiego i angielskiego, pogłębiała znajomość j. hiszpańskiego i portugalskiego. Od czasów studiów przebywała przez ponad 10 lat za granicą: w Austrii, Ameryce Północnej a przede wszystkim na Półwyspie Iberyjskim, pracując głównie nad kwestią migracji i mniejszości narodowych. Współpracuje m. in. z Ambasadą RP w Lizbonie i kilkoma instytucjami naukowymi na terenie Austrii. Obecnie mieszka w Wiedniu i zajmuje się prowadzeniem seminariów z zakresu stosunków interkulturowych oraz nauczaniem języka niemieckiego mniejszości narodowych.

Pani Katarzyna na spotkaniu opowiadała o istniejącej od ponad tysiąca lat Drodze św. Jakuba, nazywanej po hiszpańsku Camino de Santiago. Jest to szlak pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Większego Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki. Najpopularniejszą jest Camino Frances a jego długość wynosi ok. 800 km.

W odróżnieniu od znanych w Polsce masowych pielgrzymek pieszych (do Częstochowy czy Kalwarii), Droga św. Jakuba przeznaczona jest dla pątników indywidualnych lub małych grup, bez względu na wyznanie i narodowość, chcących doświadczyć w drodze ciszy i duchowej przemiany.

Oprócz pokazu slajdów uczniowie mogli zobaczyć świadectwo ukończenia Camino wypisane po łacinie, paszport pielgrzyma zawierający pieczątki ze schronisk oraz muszlę (symbol pielgrzymów), z którą pani Katarzyna przeszła pielgrzymkę.

Nasz gość rozdawał również autografy i dzielił się z nami swoimi przeżyciami z Camino w różnych językach obcych. Spotkanie przebiegło w niezwykle miłej i radosnej atmosferze.

Barbara Kisiel

 

 

 

 

 

 
 
 
 
Realizacja: marzec 2010