Wycieczka do Kazimierza Dolnego

Dnia 20 maja 2013r. uczniowie z klas III b i III d wraz z opiekunami (H. Jarosz – Łaba, E. Bedronek, E. Sochacka)  brali udział w wycieczce do Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny to niezwykle urokliwe miasteczko na prawym brzegu Wisły, w zachodniej części Wyżyny Lubelskiej. Jego historia sięga XIV wieku, czasów Władysława Łokietka i Kazimierza Wielkiego. To właśnie ostatni Piast wzniósł mały murowany zamek i lokował tu miasto. Jednak jego najlepszy okres przypada na okres od połowy XVI wieku do połowy XVII wieku. Ten czas był dla miasta „złotym wiekiem”. Nad Wisłą (głównym wówczas szlakiem handlowym w Polsce) stało około sześćdziesiąt spichlerzy zbożowych. Do dzisiaj nie przetrwały te najwspanialsze. Najstarszy zachowany spichlerz pochodzi z 1591r. W XVI – XVII wieku nastąpił okres wzmożonej działalności budowlanej. W rynku powstały piękne manierystyczne kamienice zdobione wspaniałymi attykami. Dwie najpiękniejsze należały do braci Przybyłów: „Pod Świętym Mikołajem” i „Pod Świętym Krzysztofem”. Na uwagę zasługują również ratusz oraz inne kamienice: Górskich, „Pod Serduszkiem”, „Celejowska” i „Biała”. Nad miastem góruje kościół farny odbudowany po pożarze w 1561r. Nieco mniej dostojny, ale godny uwagi jest kościół i klasztor o. franciszkanów. Do czasów współczesnych zachowała się część zabudowy żydowskiej (w tym synagoga). Społeczność żydowska w XVII wieku stanowiła dwadzieścia procent ludności Kazimierza. Zamieszkiwała ona tzw. Mały Rynek.   Kres świetności Kazimierza położyły liczne wojny  i pożary. Stanisław August Poniatowski, ostatni król Polski, usiłował podźwignąć kraj z upadku, ale Kazimierz już nigdy nie odzyskał swojej pozycji.  Stał się za to „mekką" artystów, a od lat osiemdziesiątych XIX wieku jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast Polski.

Nasza wycieczka rozpoczęła się od godzinnego  rejsu statkiem wycieczkowym po Wiśle. Uczniowie mieli okazję zobaczyć Kazimierz od strony Wisły. Świetnie widoczne były też ruiny zamku w Janowcu. Dzień na zwiedzanie był idealny, świeciło słońce, był lekki wiatr, idealna temperatura. Najpierw Pani przewodnik zabrała nas na Górę Trzech Krzyży. Tam młodzież oprócz poznania historii związanej  z tym miejscem,  mogła oglądać z góry panoramę Kazimierza. Widok był tak piękny, że wszyscy chcieli tam pobyć dłużej niż było to planowane. Niestety nie mogliśmy wejść na ruiny zamku kazimierzowskiego ponieważ trwają tam prace konserwatorskie. Wreszcie przyszedł czas na zwiedzanie  rynku i przyjrzenie się z bliska wspaniałym zabytkom. Będąc w Kazimierzu nie można nie zajrzeć do licznych galerii sztuki. Każdy miał więc czas na zakup pięknych pamiątek. Jako, że zbliżał się Dzień Matki wielu uczniów kupiło piękne prezenty swoim Mamom. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Przeworska. Kazimierz zachwycił wszystkich ciszą, spokojem i pięknem.

Galeria fotografii