STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Samarytanie z Markowej
 

7 marca 2011r. wspólnie z nauczycielami udaliśmy się do budynku Urzędu Miasta gdzie prezentowana była wystawa „Samarytanie z Markowej. Ulmowie  - Polacy zamordowani przez Niemców za pomoc Żydom”.

Obejrzeliśmy piękną wystawę pokazującą historię wsi Markowa, w którą mocno wpisały się losy pana Józefa Ulmy i jego rodzimy. Pan Józef Ulma był  osobą o wielu zainteresowaniach, które realizował z ogromną pasją. Jedną z tych pasji była fotografia. Większość zdjęć prezentowanych na wystawie jest jego autorstwa.

W latach okupacji hitlerowskiej wykazał się wielką odwagą wynikającą  z realizacji przykazania o miłości bliźniego – jako ojciec sześciorga  dzieci w swoim domu, wspólnie z żoną ukrywał ośmiu Żydów.

Część wystawy prezentująca czasy okupacji jest przepełniona smutkiem, wywołuje wśród oglądających wzruszenie, współczucie, a nawet strach. Za ukrywanie Żydów Hitlerowcy rozstrzelali najpierw Józefa i Wiktorię Ulmów, a później sześcioro ich małych dzieci.
W ostatniej części wystawy dowiedzieliśmy się, że trwa proces beatyfikacyjny Rodziny Ulmów.

Uważamy, że wystawy tego typu, prezentujące relacje międzyludzkie, postawę wobec życia innych ludzi należy jak najczęściej organizować i udostępniać je młodym ludziom. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prezentacja wystawy „wyszła” poza muzeum czy sale wykładowe IPN. Dzięki temu wielu ludzi może ją obejrzeć.

galeria

 
 
Realizacja: marzec 2011