STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Spływ kajakowy Mleczką

    

Nasz pierwszy spływ kajakowy, czyli przygoda na Mleczce.

Są dwa sposoby bezinteresownego przemieszczania się w przestrzeni – turystyka i włóczęga. Z Bedekerem albo z kijem. Planowo, wygodnie i z pożytkiem albo zwyczajnie przed siebie, ostro na trudy i przygody. Różnice temperamentu i natury, światopoglądu poniekąd. Turysta ogląda świat i  poznaje, włóczykij kosztuje go próbując różnych smaków. Każdemu z nich po latach wędrowania coś zostaje…

W historii braci wodniackiej włóczywiosło, młodszy brat włóczykija, trzymał się na wodach Polski obok rzadkich gatunków ptactwa gniazdowego. Niewiele tego bractwa było, ale było – rodzime, stałe, nie na sezon…(Igor Newerly)

Sobotni poranek  klasy III e z przeworskiego Gimnazjum Nr 1 zapowiadał wielki smak przygody. Wypływamy na spływ kajakowy rzeką Mleczką z naszymi nauczycielami Panem Adamem Kaniuchem i Panem Jackiem Smulskim. Punktualnie o 9.00 zbiórka  przy moście na ulicy Żurawiej w Przeworsku. Trwa odprawa Komandora Spływu, a zarazem naszego wychowawcy. Poznajemy regulamin spływu, instrukcje i ważne wskazówki, które okazują się pomocne już za kilka minut. Słuchamy również poleceń Ratownika WOPR pana Waldemara Majby.

Bezpieczeństwo na wodzie sprawa najważniejsza! Zakładamy kamizelki asekuracyjne i wsiadamy do kajaków. Sprzęt wodujemy pod mostem. Chłopcy z naszej klasy sprawnie przenoszą kajaki. Pierwszy, drugi, trzeci, czwarty…! Płyniemy. Za nami plusk Mleczki – rzeki o której niewiele osób w Przeworsku coś wie.

Mleczka jest prawym dopływem Wisłoka. Liczy około 37 km długości. Wypływa ze wzgórz Pogórza Dynowskiego w postaci dwóch strumieni - Mleczki wschodniej i zachodniej. Część wschodnia rzeki powstaje ze zlewu dwóch potoków wypływających ze wzgórz otaczających Wolę Węgierską. Część zachodnia wypływa ze stoków otaczających Hadle Szklarskie i Jawornik Polski. Te dwa niewielkie potoki łączą się w Urzejowicach i płyną dalej jako Mleczka. Początkowo nazwę Mleczka wiązano ze słowem „młak” oznaczającym mokradła występujące wzdłuż koryta rzeki. Najprawdopodobniej jednak nazwa  wywodzi się od wapiennego osadu wypłukiwanego z jej źródeł i pokrywającego powierzchnię rzeki. W górnym biegu Mleczka tworzy liczne zakola osadzone w barwnych kobiercach łąk oraz malowniczych pofałdowanych pasach pól uprawnych.

Początkowo rzeka jest wąska i kręta. Z pozoru łatwa trasa okazuje się trudna, nawet dla doświadczonych kajakarzy. Szlak wymaga stałej kontroli i uwagi przed niespodziewaną wywrotką. Przelatujące czaple i wędkarze siedzący w zaroślach świadczą o zasobności Mleczki w ryby.

W okolicach mostu kolejki wąskotorowej  koryto staję się szersze a rzeka bardziej spławna. Przed nami ukazuje się gotycki Klasztor oo. Bernardynów w Przeworsku. Szeroka na 6 m Mleczka rozdziela tu Burdasz od Mokrej Strony.

Na trasie pojawiają się pierwsze zabudowania. Brzegi są tu łagodne, dostępne, zabezpieczone palami a rzeka uregulowana. Przed mostem drogowym do Kańczugi można zorganizować postój. W sąsiedztwo okolicznych domów prowadzą betonowe schodki.

Podobno w latach 60-tych na drewnianych kajakach rozpoczynano stąd krótkie jednodniowe spływy. Ale czy ktoś o tym pamięta? Mieszkający tu przeworszczanie są życzliwi i gościnni dla kajakarzy. Po kilku minutach pojawia się nad nami kolejny most-kładka, a za nim na prawym brzegu górująca na wzgórzu Przeworska Bazylika pw. Św. Ducha. z renesansową kaplicą Grobu Pańskiego. Niegdyś była siedzibą Bożogrobców.

Dopływamy do mostu drogowego na trasie E-4. Za nim na lewym brzegu  Zajazd - Skansen - Camping „Pastewnik”. Warto odwiedzić to miejsce. Ten „żywy” skansen to jedyne miejsce na trasie spływu gdzie możemy wygodnie odpocząć.

 W oryginalnych, zabytkowych drewnianych budynkach pochodzących z Przeworska i jego okolic przygotowane są pokoje hotelowe, a staropolska karczma kusi gości smacznymi daniami kuchni regionalnej. Na turystów czeka zawsze gościnny gospodarz Zbigniew Mazurek. Na przeciwległym brzegu niewątpliwą atrakcją turystyczną jest Zespół Pałacowo-Parkowy rodu Lubomirskich znany nam z wycieczek szkolnych.

Mleczka snuję się tu leniwie a okolica przez krótką chwilę przypomina dziką puszczę z rosnącymi na drzewach bluszczami i pnączami. Po chwili dopływamy do miejsca w którym z lewej strony część rzeki tworzy wąską odnogę. Uwaga! Należy tutaj szczególnie słuchać poleceń Komandora Spływu. Kilkadziesiąt metrów dalej w głównym korycie rzeki znajduje się wysoki jaz przepływowy w okolicy, którego budowana jest mała elektrownia wodna. My zawracamy i kierujemy się na Pastewnik – niegdyś miejsce niedzielnych pikników rodu Lubomirskich. Tutaj kończymy nasz spływ kajakowy. Czas na pieczone kiełbaski, gorącą herbatę i pełne przygód wrażenia po spływie Mleczką.

Spływ kajakowy rzeką Mleczka był kolejnym działaniem projektu „Krok do przodu”, którego celem jest  promocja sportu i turystyki oraz poprawa aktywności fizycznej mieszkańców Przeworska i powiatu przeworskiego. Dofinansowany ze środków Programu „Działaj Lokalnie VII Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce  oraz Lokalną Organizację Grantową –„Fundację Fundusz Lokalny w Leżajsku” realizowanego przez Starostwo Powiatowe w Przeworsku i Centrum Szkolenia Sportowego Dzieci i Młodzieży „Orzełek” w Przeworsku.

galeria

 
 
 
 
Realizacja: wrzesień 2010