STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 

FINAŁ XI EDYCJI REGIONALNEJ OLIMPIADY WIEDZY O WIELKICH POLAKACH

 
 

25 maja 2011 roku nasza szkoła stała się miejscem rozstrzygnięcia XI edycji Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Wielkich Polakach. W tym roku, z racji przypadających jubileuszowych rocznic związanych z życiem Prymasa Tysiąclecia, konkurs dotyczył właśnie Jego osoby. Mottem tegorocznych zmagań były słowa bohatera konkursu: Każda wielka rzecz musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.

O godzinie 9.00 29 – osobowa grupa gimnazjalistów z archidiecezji przemyskiej rozpoczęła pisanie testu. Następnie o godzinie 10.45 w przeworskiej Bazylice pw. Ducha Świętego rozpoczęła się uroczysta Msza Święta, której główną intencją była rychła beatyfikacja Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Eucharystii przewodniczył Przełożony Generalny Zgromadzenia św. Michała Archanioła ks. Kazimierz Radzik. We Mszy Świętej uczestniczyło grono pedagogiczne naszego gimnazjum na czele z Dyrekcją, zaproszeni goście, uczestnicy konkursu, przeworscy gimnazjaliści oraz najznamienitszy gość – Metropolita Przemyski, Arcybiskup Józef Michalik. Kazanie wygłosił ks. prałat Waldemar Janiga. Zwracał się w nim szczególnie do młodych, z apelem o wierność dziedzictwu, jakie pozostawił nam Prymas Tysiąclecia o wierność Polsce i Kościołowi. Po zakończeniu Mszy Świętej jej uczestnicy udali się do budynku gimnazjum, gdzie odbyła się ostatnia część konkursu. Spośród 29 uczestników wybrano 10 najlepszych, którzy po uprzednim wylosowaniu pytań odpowiadali na nie publicznie do mikrofonu.

Dla wszystkich 10 finalistów było to na pewno ogromne przeżycie – udzielanie odpowiedzi przed Jury w składzie: ks. prałat Tadeusz Kocór, pani Ewa Dziaduś i ks. Dariusz Kielar oraz liczną publicznością, wymagało ogromnej odwagi.

Po 3 rundach pytań zostali wyłonieni zwycięzcy, którzy za trud wspaniałego przygotowania do konkursu otrzymali równie wspaniałą nagrodę – pielgrzymkę do Włoch, ufundowaną przez ks. arcybiskupa Józefa Michalika,
ojca generała księży michalitów ks. Kazimierza Radzika i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej. Oto trójka najlepszych:

Justyna Różycka – Gimnazjum w Giedlarowej

Lidia Śliż – Gimnazjum w Rakszawie

Anna Kiszka – Gimnazjum w Urzejowicach

 Pozostałym osobom przyznano równie atrakcyjne nagrody: rowery, audio odtwarzacze, aparaty fotograficzne. Wręczono także okolicznościowe statuetki, patery, medale, ikony, albumy o bł. Janie Pawle II, inne nagrody książkowe oraz dyplomy dla wszystkich uczestników olimpiady.

 To niezwykłe wydarzenie pozostanie na pewno na długo w pamięci wszystkich jego uczestników. Liczymy także na to, że trud i poświęcenie
w dochodzeniu do wiedzy, jakiego przykład dali finaliści, stanie się wzorem
i motywacją dla naszych uczniów.

galeria

 

 
 
Realizacja: czerwiec 2011