STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Wycieczka do Krakowa

 

9 marca 2012r. uczniowie klas: 3b, 3d, 1c, 2e i 2g wraz z opiekunami: p. dyrektor Dorotą Baj, p. Jadwigą Sebzda, p. Sabiną Cieślak, p. Joanną Bedkowską wzięli udział
w wycieczce do Krakowa.

Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Reprezentacyjnych Komnat Królewskich
w Zamku Królewskim na Wawelu.

Główna ekspozycja wnętrz zamkowych obejmuje kilka pomieszczeń parteru (apartament wielkorządców krakowskich),a przede wszystkim reprezentacyjne sale na II piętrze (poselska, senatorska). Ogromne wrażenie zrobił na nas najcenniejszy element ekspozycji: słynne arrasy o tematyce biblijnej, bądź z ornamentem groteskowym oraz z herbami Polski i Litwy, utkane w Brukseli na zamówienie króla Zygmunta Augusta. Są tu również obrazy o dużej wartości artystycznej i meble oraz portrety polskich monarchów.

Mimo niezbyt sprzyjającej aury Traktem Królewskim udaliśmy się na Rynek Główny. Uczniowie skorzystali z chwili wolnego czasu i zakupili pamiątki.

Spotkaliśmy się przed Galerią Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach. Galeria mieści się na pierwszym piętrze sukiennic i jest to najstarszy oddział Muzeum Narodowego
w Krakowie. Składa się ona z czterech sal. Są to:

Sala Bacciarellego. Oświecenie.
Sala Michałowskiego. Romantyzm. W stronę sztuki narodowej.
Sala Siemiradzkiego. Wokół Akademii.
Sala Chełmońskiego. Realizm, polski impresjonizm, początki symbolizmu.

Podziwialiśmy : Hołd pruski, Bitwę pod Racławicami Jana Matejki, Pochodnie Nerona Henryka Siemiradzkiego, Czwórka Józefa Chełmońskiego. Uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Malarscy kronikarze historii Polski”.

Po Wawelu i Sukiennicach kolejnym ważnym punktem na trasie wycieczki była trasa podziemna pod Rynkiem Głównym. Na obszarze 4 tysięcy m2, ponad 4 metry pod powierzchnią placu rynku zwiedzaliśmy unikatowy pod względem ekspozycyjnym park archeologiczny. W przemawiającej do wyobraźni prezentacji multimedialnej obejrzeliśmy zachowane pod ziemią pozostałości najstarszych świeckich budowli Krakowa wraz ze średniowiecznymi brukami, z odsłoniętymi murami Małej Wagi, Wielkiej Wagi i całego ciągu Kramów Bogatych – swoistego centrum handlowego, w którym średniowieczni kupcy sprzedawali luksusowe towary: drogie tkaniny, złoto i biżuterię.

Ostatnim punktem programu był Dom Jana Matejki – oddział Muzeum Narodowego.
Na pierwszym piętrze domu prezentowana jest sypialnia, zwana pokojem pod gwiazdami
i salon państwa Matejków. Na drugim piętrze, w pokoju gdzie 24 czerwca 1838 urodził się malarz, znajduje się pamiątkowa tablica z łacińskim napisem, który w przekładzie na język polski jest aluzją do słabego zdrowia i niewielkiego wzrostu Matejki. Brzmi on następująco "Często sprawia Bóg, że wielkość zamyka w małym kształcie". Na trzecim piętrze dobudowanym zachowana jest jego malarska pracownia. Uczestniczyliśmy w warsztatach muzealnych pod hasłem: „Ku pokrzepieniu serc, czy rozrachunek z historią. Sztuka w służbie walki o niepodległość.”

Program zwiedzania był bardzo napięty, ale znaleźliśmy jeszcze czas na kolację i zakup tradycyjnych krakowskich obwarzanków.

W drodze powrotnej nie udało się uniknąć „Korków”, ale szczęśliwie tuż przed północą wróciliśmy do Przeworska.

galeria

  

 

 

 
 
 
 
Realizacja: styczeń 2012