STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2010/2011
 

 

UROCZYSTA INAUGURACJA ROKU SZKOLNEGO 2010/ 2011

24 WRZEŚNIA 2010

          1 września, jak co roku rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny, dla jednych drugi, dla innych ostatni w gimnazjum. Dla jeszcze innych pierwszy, i to głównie ze względu na nich 24 września zgromadziliśmy się, aby uroczyście przyjąć ich do „wspólnoty gimnazjum”.

W dniu tym inaugurowaliśmy również realizację  programu patriotyczno - wychowawczego.

 

          Zaproszenie na nasze święto przyjął pracownik Wydziału Edukacji Historycznej oddziału IPN w Rzeszowie- pan Zenon Fajgier, przewodnicząca Rady Miasta - pani Maria Dubrawska - Lichtarska oraz sekretarz miasta- pan Maciej Karasiński.

 

          Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor - Dorota Baj, która powitała wszystkich zgromadzonych i przedstawiła gości. W pierwszej części w obecności sztandaru szkoły odśpiewano hymn Polski. Następnie przedstawiciele klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar i przez to wszyscy pierwszoklasiści zostali włączeni w szeregi gimnazjalistów. Po ślubowaniu odśpiewano także hymn szkoły.

 

 W drugiej części już bez sztandaru, Pani Dyrektor nawiązała do fragmentu ,,Wesela”  Stanisława Wyspiańskiego obrazującego czym była dla narodu polskiego Ojczyzna, kiedy nie było jej na mapie, a żyła jedynie- lub aż - w sercach Polaków.

Następnie trzecioklasiści Katarzyna Ochyra i Arkadiusz Pieniążek, zaprezentowali efekty lekcji dotyczących patriotyzmu, które we wszystkich klasach przeprowadzili nauczyciele WOS - u. Dzięki temu dowiedzieliśmy się, że większość dzisiejszej młodzieży doskonale zdaje sobie sprawę z tego, czym jest patriotyzm i kto może nazywać siebie patriotą. Materiały wypracowane podczas zajęć zostały wyeksponowane przez panią Agnieszkę Bernacką i stanowiły tło całej uroczystości.

 

         Po relacji uczniów nastąpiła prelekcja zaproszonego gościa z IPN- u. Pan Zenon Fajgier mówił nie tylko o samym patriotyzmie jako miłości do Ojczyzny, ale także o samej miłości i jej właściwym rozumieniu. W swoim krótkim, ale bogatym w treść wystąpieniu, nawiązywał do historii Polski i można by rzec ,,historii patriotyzmu”.

Na spotkanie pan prelegent  przyniósł szalik kibica w barwach narodowych, i zaprezentował młodzieży nagranie  rapowanej  piosenki dotycząej naszej historii i miłości do Ojczyzny.

Profesjonalizm prowadzącego, umiejętność przekazu treści, bardzo dobry kontakt ze słuchaczami sprawiły, że spotkanie pozostanie na długo w pamięci uczniów i nauczycieli.

Kolejnym punktem spotkania był film ,,Białoruś 10 - 14 maja 2010”.
W dokumencie filmowym będącym fragmentem relacji z majowego wyjazdu przedstawicieli naszej szkoły i miasta do Katynia przewodnim tematem były ślady polskości i polskiej historii na tamtych terenach. Film został przygotowany przez panie: Sabinę Cieślak i Justynę Dawidowicz oraz pana Adama Kaniucha.

 

          Podczas uroczystości głos zabrała również Przewodnicząca Rady Miasta – Pani Maria Dubrawska – Lichtarska  i Sekretarz Miasta – Pan Maciej Karasiński.

Całość spotkania uświetnił występ  szkolnych wokalistek: Moniki Kołcz i Katarzyny Motyki.

 

 

 
 
Realizacja: wrzesień 2010