STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku

 
 

 

KONCERT SZKOLNY W FILHARMONII PODKARPACKIEJ

 

W dniu 8 listopada 2012 roku grupa uczniów naszego gimnazjum uczestniczyła w „Koncercie Szkolnym” przygotowanym przez Filharmonię Podkarpacką w Rzeszowie. Organizatorem wyjazdu była pani Grażyna Rybka. Opiekę nad uczniami sprawowały wychowawczynie - pani Jadwiga Sebzda i pani Renata Szlachta oraz pani pedagog Izabela Drobotowicz. Relacja z koncertu oraz wrażenia uczniów opisane zostały w recenzjach uczestników wyjazdu. Oto treść wyróżnionych prac:

 

            „W listopadowej ofercie rzeszowskiej filharmonii znalazł się „Koncert Szkolny”. Młodzieżowa Orkiestra Zespołu Szkół Muzycznych nr 1 w Rzeszowie zaprezentowała trzy utwory Piotra Czajkowskiego – genialnego rosyjskiego kompozytora i dyrygenta: poloneza opery „Eugeniusz Oniegin”, walca z baletu „Jezioro Łabędzie” oraz uwerturę fantazję „Romeo i Julia”.

         Dobór repertuaru znakomicie pokazywał różnorodność jego muzycznej twórczości. Trudno oceniać najważniejsze kompozycje autora, uznawane na całym świecie za jego najwybitniejsze dzieła. Można skupić się tylko na ich wykonaniu, a muzycy spisali się na medal. Wszystkie dźwięki brzmiały niezwykle czysto, a każdą grupę instrumentów można było usłyszeć zarówno solo, jak i w duecie z innymi.

         Dyrygent Robert Naściszewski zadbał o całkowitą i przyjemną dla ucha synchronizację melodii. Podczas koncertu można było nie tylko słuchać utworów głównego przedstawiciela romantyzmu rosyjskiego, ale i podziwiać pracę oraz talent dyrygenta, który grą całego swojego ciała wzbudzał podziw szerokiej publiczności. Najsilniejsze emocje odczułam słuchając uwertury fantazji powstałej na podstawie dramatu Wiliama Szekspira „Romeo i Julia”. Melodia wyraźnie ukazywała historię nieszczęśliwej miłości dwojga nastolatków. Muzyka spokojna i nostalgiczna przeplatała się tu z pełną wyrazu dynamiką.

         Całości odbioru sprzyjała sala koncertowa o jasnych, drewnianych ścianach wzmacniających akustykę, fotelach z eleganckim czerwonym obiciem oraz mnóstwem różnych instrumentów na scenie. Klasyczne stroje wykonawców uzupełniały niepowtarzalny nastrój i świadczyły o randze tego wydarzenia.
Na twarzach słuchaczy można było zaobserwować skupienie, powagę i zasłuchanie.

         Z pewnością mogę stwierdzić, że udział w tym koncercie przyczyni się do aktywniejszego uczestnictwa w wysokiej kulturze.”

                                                                                                          Zuzanna Piróg

klasa 2d

 

             „Ostatnio wzięłam udział w wyjeździe do filharmonii w Rzeszowie. Zaprezentowana miała być muzyka Piotra Czajkowskiego, najwybitniejszego rosyjskiego symfonia XIX wieku.

         Pierwszym utworem był polonez z opery „Eugeniusz Oniegin” z 1878r. Opera ta jest jednym z najwybitniejszych utworów Piotra Czajkowskiego, inspirowany poematem Aleksandra Puszkina. Polonez z opery przedstawia bal w Petersburgu, na którym Oniegin dowiaduje się, że jego ukochana jest żoną kogoś innego. Muzyka ta wywarła na mnie duże wrażenie, miała dostojny, uroczysty charakter, ale ze wszystkich trzech utworów ten mnie nie zachwycił.

         Drugi utwór, uwertura fantazja „Romeo i Julia”, opierał się na szekspirowskim dramacie opowiadającym losy dwojga zakochanych w sobie ludzi. Muzyka przeniknięta była romantyczną treścią, co chwilę wplatany był także wątek dramatyzmu. Uważam, że utwór ten był bardzo interesujący, ciekawy i dało się odczuć, że jest oparty na dramacie napisanym przez Szekspira.

         Ostatnim zaprezentowanym utworem był walc z baletu „Jezioro Łabędzie”. Utwór ten najbardziej mi się podobał. „Jezioro Łabędzie” opowiada historię księżniczki Odetty, którą czarnoksiężnik zamienił w łabędzia. Walc z tego baletu jest wykonywany właśnie przez księżniczkę Odetnę. Muzyka tego walca jest spokojna i dostojna. Uważam, że walc ten jest najbardziej wyjątkowym utworem, jaki kiedykolwiek słyszałam.

         Koncert, którego słuchałam, wywarł na mnie ogromne wrażenie, jestem z niego bardzo zadowolona. Mile ten dzień wspominam i na pewno długo go nie zapomnę.”

                                                                                                         

Gabriela Stęchły

                                                                                                          klasa 2f

 
 
Realizacja: listopad 2012