STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Z wizytą w filharmonii
 
 

    25 listopada 2010r. uczniowie realizujący zajęcia artystyczne z wychowania muzycznego uczestniczyli w koncercie organizowanym przez Filharmonię w Rzeszowie. Organizatorem wyjazdu był nauczyciel muzyki – pani Grażyna Rybka. Wyjazd tak wspomina Michał Hałys, uczeń klasy IIa:

     Koncert rozpoczął się o godzinie 1300- muzycy zajęli swoje miejsca, a następnie na scenę wszedł elegancki pan ubrany w smoking i przedstawił nam szczegółowy program koncertu. Dowiedzieliśmy się, że cały koncert zrealizowany został pod hasłem wybitnego barokowego  malarza flamandzkiego  Petera  Paula  Rubensa „Muzyka to poezja o najwyższym wyrazie, jest bowiem językiem naturalnym, a poddającym się wyobraźni, która jest drugą twórczością”. Utwory prezentowane na scenie odzwierciedlały i ilustrowały wybitne dzieła literackie. Dyrygentem, który poprowadził orkiestrę był Vladimir Kiradjiev koncertujący m.in. w Bułgarii, Austrii, Niemczech, Czechach, na Litwie i Węgrzech, w Rosji, a nawet w Kolumbii i Meksyku.

     Pierwszym dziełem, którego wysłuchaliśmy była muzyka baletowa z opery francuskiego kompozytora Charlesa Gounoda ilustrująca dramat niemieckiego romantycznego pisarza Johanna Wolfganga von Goethego zatytułowany „Faust”.

Zgodnie z sugestią konferansjera zamknąłem oczy i od razu zobaczyłem fantastyczny świat doktora Fausta i Mefistofelesa. Delikatne dźwięki skrzypiec naśladowały głos Małgorzaty wprowadzając mnie w stan błogiego spokoju, a ciężkie dźwięki tuby symbolizujące demona Mefistofelesa wywoływały drżenie mojego serca.

     Drugim utworem, którego wysłuchaliśmy była II suita symfoniczna rosyjskiego kompozytora Siergieja Prokofiewa napisana do dzieła Wiliama Szekspira „Romeo i Julia”. Zamknąwszy ponownie oczy przypomniałem sobie treść szkolnej lektury, tragiczną miłość dwojga młodych ludzi, którzy stali się wzorcami romantycznych kochanków. Szczególnie przejmująca była muzyka w IV, ostatniej części utworu, kiedy kochankowie popełniają samobójstwo.

     Trzecim i ostatnim już niestety dziełem była muzyka do powieści barokowego, hiszpańskiego pisarza Miguela de Carvantesa „Don Kichot z La Mandy”. Autorem muzyki był Richard Strauss. Słuchając muzyki podziwialiśmy kunszt muzyków grających na fletach, flecie picolo, obojach, klarnetach, trąbkach, puzonach, tubach, skrzypcach i kontrabasach. Każdy z instrumentów symbolizował postaci z powieści, np. wiolonczela – Don Kichota, a altówka jego sługę Sancho Pansa.

Rangę koncertu podniosła obecność na scenie mistrzyni altówki Ellisavety Stanevej oraz wirtuoza wiolonczeli – Benharda Vogla, solistów Opery w Salzburgu.

Ze szczerym podziwem słuchałem pięknej gry na moich ulubionych instrumentach smyczkowych, które naśladowały niejako rozmowę postaci.

      Naprawdę polecam każdemu taki wyjazd do filharmonii, na tak wspaniały koncert. Jest to świetna forma relaksu i swoista odskocznia od zwykłej codzienności oraz możliwość zachłyśnięcia się światem muzyki. Zachęcam, by odwiedzać filharmonię i pamiętać o słowach polskiego publicysty Jerzego Waldorffa „muzyka łagodzi obyczaje”.

 

 
 
 
Realizacja: grudzień 2010