STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
VII Lubelski Festiwal Nauki
 

 

Dnia 20 września 2010 roku, uczniowie klas II E, III F i III G Gimnazjum Nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z wychowawcami i opiekunami brali udział w wycieczce edukacyjnej do Lublina. Celem wyjazdu, podobnie jak przez kilka wcześniejszych lat, było uczestnictwo w projektach realizowanych w ramach Lubelskiego Festiwalu Nauki – w bieżącym roku już siódmego – pod tytułem „Nauka przygodą życia”.

Na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej gimnazjaliści obejrzeli „Festiwal doświadczeń z fizyki”. Efektownie zademonstrowane eksperymenty bawiły, a jednocześnie zaciekawiając zbliżały do zrozumienia zjawisk otaczającego nas świata. W tym roku pracownicy Instytutu Fizyki UMCS zaprezentowali cztery zestawy doświadczeń pod hasłami: „Zagrajmy w zimno – ciepło”, „Poprzez zabawę do praw fizyki”, „Dynamika ruchu obrotowego”, „Zjawiska optyczne – widzenie”. Mimo że, fizyka uważana jest zwykle za przedmiot trudny i przez to często nie lubiany, to doświadczenia podobały się wszystkim, a niektóre z nich wzbudziły prawdziwy zachwyt.

Na Wydziale Chemii UMCS uczniowie brali udział w prezentacji „Pokazy z chemii nieorganicznej, czyli to co w chemii najciekawsze”. Tematyka pokazów była tak dobrana by każdy z uczestników mógł znaleźć coś dla siebie, a ten kogo chemia nie interesuje mógł się nią zafascynować. Częścią pokazów były efektowne doświadczenia np. kolorowe atramenty, lampa Alladyna, babka cukrowa i herbata z czajnika - czyli wstąp na chwilę do kawiarenki chemicznej, a tematyka doświadczeń obejmowała m. in. barwienie płomienia palnika gazowego przez lotne związki litu, sodu, potasu, wapnia, baru i strontu. Ten projekt przypadł do gustu, szczególnie „młodym chemikom”, lubiącym samodzielnie eksperymentować z substancjami chemicznymi.

W Instytucie Nauk o Ziemi młodzież miała okazję obejrzeć wystawę „Minerały i skały w życiu człowieka”, ukazującą  piękno przyrody nieożywionej i wskazującą ścisły związek rozwoju cywilizacji z minerałami.

Udział w projektach przygotowanych przez organizatorów VII LFN został wzbogacony o zwiedzanie Miasteczka akademickiego i spacer ulicami miasta – gimnazjalistom szczególnie spodobała się ulica Krakowskie Przedmieście i lubelska Starówka.  

galeria

    

 
 
Realizacja: wrzesień 2010