STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
Spotkania z ciekawymi ludźmi
 

7,9 i 10 września 2010 roku młodzież naszej szkoły miała okazję spotkać się  z lokalnymi patriotami związanymi z naszym miastem. Byli to: kolekcjoner historycznych pocztówek uwieczniających nasze miasto -  pan Andrzej Świtalski, filatelista- pan Janusz Wróblewski i przebywający na misjach w Boliwii- ojciec Marek Krupa.

Pan Świtalski opowiadał nam o naszym mieście z czasów jego młodości. Dowiedzieliśmy się jak wtedy wyglądało życie młodego człowieka. To, co najbardziej mogło zainteresować gimnazjalistów to fakt, że istniały wówczas tylko osobne gimnazja: męskie dla chłopców i żeńskie dla dziewcząt. Mimo tego młodzież, podobnie jak dzisiaj, szukała okazji by wymknąć się spod kontroli nauczycieli. Nasz gość swoje barwne opowieści urozmaicił prezentacją kroniki swojego życia, którą sam pisze i ozdabia oryginalnymi ilustracjami.

 

Nasz drugi gość  pan Wróblewski przyniósł na spotkanie z nami kolekcję znaczków podzieloną na zestawy tematyczne: religijne, historyczne- nawet z XIX wieku! Poza tym znaczki ze zwierzętami, pojazdami i wiele innych. Dowiedzieliśmy się, że filatelistyka jest jego pasją od dzieciństwa- stąd może pochwalić się tak imponującymi zbiorami. Pan Wróblewski w przeszłości zajmował się także modelarstwem kartonowym i podczas spotkania pokazywał nam zdjęcia przedstawiające wykonane przez siebie modele. Opowiadał nam jak bardzo trudne   i czasochłonne jest to zajęcie- wymagające cierpliwości i precyzji. Nasz gość jako prawdziwy pasjonata zachęcał nas do zbierania znaczków i... czytania książek.

 

 

 

Spotkanie z ojcem Markiem pozwoliło nam odkryć, że misjonarze są potrzebni nie dlatego, że ludzie, do których zostali posłani nic nie wiedzą o Bogu, ale dlatego, że zbyt mało jest tam powołań rdzennych, że może istnieć kościół, ale może nie być w nim księdza. Dowiedzieliśmy się także, że aby być misjonarzem nie trzeba być... księdzem! Uświadomiliśmy sobie, że bycie misjonarzem to bardzo trudne, wymagające ogromnego poświęcenia zadanie. Ojciec Marek w swojej opowieści wspaniale łączył to co poważne, trudne, a nawet tragiczne z tym, co zabawne czy zaskakujące. Uczniowie, którzy mieli możliwość wysłuchania Ojca Marka zostali obdarowani podwójnie: pamiątkowymi obrazkami i niezapomnianymi wrażeniami ze spotkania z wspaniałym Człowiekiem.

 

 

 Wszystkie trzy spotkania były dla nas bardzo ciekawe i... już czekamy na następne.

         

 
 
Realizacja: wrzesień 2010