95 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

            Rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj w tym roku zaczęliśmy świętować już 4 listopada uczestnicząc w koncercie w wykonaniu  łódzkiego duetu akordeonowego. Muzycy Zbigniew Sobieraj i Kazimierz Barasiński przedstawili ciekawy program artystyczny. Duet zaprezentował w ciekawej aranżacji akordeonowej wiele znanych przebojów muzyki klasycznej, między innymi: „Koncert a-moll” cz. I - J. S. Bacha,  „Marsz turecki” – W. A. Mozarta. Uczniowie zostali również zapoznani z budową i sposobem gry na akordeonie. Muzycy stworzyli przyjazną atmosferę i zadbali o bezpośredni kontakt z odbiorcami. Uczeń kl. II e – Łukasz Pieniążek włączył się w koncert wykonując następujące utwory: A. Kusjakowa – Sonata nr 2 cz. I, A. Astiera – Divertimento oraz F.  Angelisa  - Soliloque.

W dniu 7 listopada uczniowie wszystkich klas wzięli udział w uroczystym apelu z okazji Święta Niepodległości.

            8 listopada uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury konkursie piosenki patriotycznej. Szkołę reprezentowały: Anna Balawender z utworami „Katyń” i „Taki kraj”, Gabriela Kubrak – „Miejcie nadzieję” i „Świecie nasz”, Magdalena Sobala oraz Klaudia Puchała. Anna Balawender zajęła I miejsce, Aleksandra Wajda II miejsce, natomiast Gabriela Kubrak otrzymała wyróżnienie. Poza konkursem wystąpił chór chłopięcy wykonując dwie pieśni: „Jak długo w sercu naszym” i „Modlitwa obozowa” oraz zespół wokalny dziewcząt z piosenkami: „Wolność”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Kołysanka leśna” i „Powrócisz tu”.

Miejskie obchody Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. Uczniowie naszej szkoły przedstawili program, na który składały się pieśni patriotyczne. Uczestników uroczystości w nastrój pieśni wprowadził wiersz „Widziałem Polsko” oraz komentarz wyjaśniający rolę pieśni patriotycznych dla naszego narodu. Zebrani mogli się dowiedzieć, że pieśni patriotyczne towarzyszyły naszym przodkom podczas wszystkich ważnych wydarzeń, zagrzewały do walki i dodawały odwagi. Dziś natomiast przypominają nam najpiękniejsze karty naszej historii, a ich treści jednoczą i zachęcają nas  do kontynuowania tradycji. Utrwalają także naszą wiedzę o Ojczyźnie - Polsce, o naszym języku, historii, obyczajach i przekonują nas, że warto je propagować i nosić w sercu.

Wybór pieśni, które zaprezentowaliśmy z racji Święta Niepodległości nie był łatwy. Zebrani wysłuchali trzech: „Białe róże” w wykonaniu grupy dziewcząt. Pieśń pochodzi z czasów I wojny światowej i powstała na kanwie starej piosenki ludowej. Szeroka popularność zyskała w 1918r. Śpiewana była przez Wojsko Polskie w dwudziestoleciu międzywojennym i w czasie kampanii 1939r.

Chór chłopięcy wykonał dwie pieśni. „Pierwsza Brygada” - My, Pierwsza Brygada w latach dwudziestolecia międzywojennego uważana była przez żołnierzy Marszałka Piłsudskiego niemal za hymn państwowy. Kiedy w latach 1926-1927 rozpoczęła się dyskusja, którą ze znanych pieśni uznać za hymn państwowy, m. in. proponowano, aby połączyć Mazurka Dąbrowskiego z Pierwszą Brygadą – słuchając tej tak bardzo popularnej w ostatnich latach pieśni.

„Jak długo w sercu naszym” – ta pieśń napisana została w 1920r., kiedy na terenie Górnego Śląska organizowany był plebiscyt, a armia bolszewicka zbliżała się do Warszawy. Śpiewamy ją dziś w zupełnie innych realiach, ale czy zatraciła ona coś ze swojej aktualności podczas gdy tysiące Polaków opuszcza kraj w poszukiwaniu pracy...

W dniu 15.11.2013r. uczniowie Gimnajzum Nr 1 w Przeworsku wzięli udział w koncercie „Od Grunwaldu do Afganistanu” zorganizowanym przez Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Społecznej „Nie daj się nudzie”
i Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku. Najpiękniejsze pieśni i piosenki z czasów, kiedy Polska i Polacy walczyli o niepodległość wykonali:

Magdalena Turkiewicz – sopran

Wojciech Bardowski – baryton

Mariusz Dubrawski – fortepian

Koncert prowadził pan Andrzej Zbyszyński.

Gimnazjaliści z uwagą i zainteresowaniem uczestniczyli w tej nietypowej  lekcji historii i patriotyzmu.

galeria fotografii