WYCIECZKA DO WARSZAWY 17.05.2013


22 kwietnia 2013 roku odbył się w naszej szkole konkurs wiedzy o Przeworsku i powiecie oraz historii Polski XIX wieku. 5 kwietnia 2013 roku, kiedy to w naszym gimnazjum gościliśmy panią profesor Jadwigę Hoff, odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów tegoż konkursu. Pomysłodawca konkursu – pan senator Andrzej Matusiewicz – zorganizował i zafundował dla wszystkich jego uczestników wycieczkę do Warszawy.

17 maja 2013 roku o godzinie 4.20 uczestnicy wycieczki do stolicy zgromadzili się na parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury w Przeworsku. 10 minut później rozpoczęliśmy naszą podróż. Mimo wczesnej pory humor od początku dopisywał wszystkim i rzadko kto myślał o drzemce.

Po sześciu godzinach jazdy z dwoma przystankami dojechaliśmy do celu naszej podróży. Na miejscu powitał nas pan senator Matusiewicz. Ponieważ mieliśmy jeszcze trochę czasu do zwiedzania Parlamentu, mogliśmy przez chwilę się zregenerować i zrobić pamiątkowe zdjęcia przy znajdującym się niedaleko Parlamentu ogromnym pomniku Armii Krajowej. Około godziny 12.00 weszliśmy do siedziby Senatu. Tam, po szczegółowej kontroli udaliśmy się do sali obrad. Pani przewodniczka opowiedziała o historii Senatu jako instytucji, a także o dziejach samego budynku, w którym Senat ma swoją siedzibę. Potem mijając korytarze pełne polityków i dziennikarzy, weszliśmy do loży przeznaczonej dla mediów w sali obrad Sejmu. Dzięki pani przewodniczce poznaliśmy z kolei historię tego miejsca. Będąc w Parlamencie mogliśmy także pokrótce poznać pracę posłów i senatorów, a przede wszystkim z bliska i na żywo zobaczyć miejsca, które większość z nas do tej pory znała tylko z telewizji.

Następnie wraz z panem senatorem udaliśmy się na spacer ulicami Warszawy. Byliśmy na Krakowskim Przedmieściu, zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia przy pomniku Patrona naszej szkoły. Kolejnym ważnym punktem pobytu w Warszawie było złożenie kwiatów w hołdzie Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przy Jego grobie, w katedrze Świętego Jana na Starym Mieście. Tam też spotkaliśmy się z panią Anną Rastawicką – świadkiem życia naszego Patrona, którą gościliśmy w gimnazjum podczas tegorocznych obchodów Święta Szkoły 14.05.2013 roku. W drodze do autobusu przeszliśmy przez Plac Defilad i zobaczyliśmy, niestety tylko z daleka, Grób Nieznanego Żołnierza. Po spacerze w pobliskim parku wsiedliśmy do autobusu i udając się w drogę powrotną do Przeworska mogliśmy zobaczyć Stadion Narodowy.

Droga do domu mimo zmęczenia była udana, nic nie straciliśmy z porannego humoru. Wyjazd wszyscy zgodnie uważamy za bardzo udany i będziemy go wspominać bardzo miło.

Galeria fotografii