STRONA GŁÓWNA
PRZETARGI
LINKI
KONTAKT
Strona główna Przetargi Linki Kontakt
 
 
w Przeworsku 
 

 
72 rocznica Zbrodni Katyńskiej
 

11 kwietnia 2012 roku, w pierwszym dniu po wiosennej przerwie świątecznej, odbyły się w naszej szkole uroczyste apele. Zostały one poświęcone pamięci Polaków, pomordowanych na ,,nieludzkiej ziemi” wiosną 1940 roku. Ta jedna z najboleśniejszych dla Polaków kart historii II wojny światowej określana jest symbolicznie "zbrodnią katyńską".

„Zbrodnię katyńską” przez pół wieku okrywała zmowa milczenia cięższa od ziemi, w której spoczywają prochy Polaków pomordowanych na rozkaz Stalina w bestialski sposób strzałem w tył głowy przez specjalny oddział NKWD.

Spotkanie było bogate w treści historyczne, ale nie zabrakło również poezji oraz wzruszających, a niekiedy wstrząsających piosenek. Podczas apelu gimnazjaliści mieli okazję zobaczyć relacje: z wyjazdu przedstawicieli naszej szkoły do Katynia oraz sadzenia Dębu Pamięci poświęconego naszemu rodakowi majorowi Antoniemu Łotuszce, zamordowanemu w Katyniu.

Apel przygotowany przez panie: Justynę Dawidowicz i Jagodę Magoń został bardzo pozytywnie odebrany i wysłuchany w skupieniu przez młodzież.

Dobrze, że żyjemy w czasach, w których pomordowani w Katyniu odnaleźli swe miejsce w historii polskiej walki i męczeństwa, że dziś jawnie i otwarcie możemy oddawać należny im hołd i czcić ich pamięć wszędzie – a szczególnie na ziemi ojczystej. Wierzymy, że takie uroczyste apele są pomocą w budowaniu patriotyzmu i świadomości narodowo – historycznej młodych Polaków.

Wystąpili: komentarz i recytacja: Justyna Basiak, Karolina Jarosz, Marcin Gujda i Maciej Szpejankowski, oprawa muzyczna: Tomasz Piątek – akordeon, Rafał Sobala – gitara basowa, Bartłomiej Kowal - gitara elektryczna, Bartłomiej Wiśniowski – klawisze, Natalia Surmacz i Agnieszka Sokół – skrzypce, Tomasz Piątek i Karol Wolański – śpiew.

Jagoda Magoń

 

 
 
Realizacja: kwiecień 2012